Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Multikulturalizm

Tariq Modood

Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2014
Stron: 242
Dział:
ISBN: 9788363795160

 

Tariq Modood

Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2014

Dział:

Stron: 242

ISBN: 9788363795160

Mimo że wielu obserwatorów życia publicznego zwraca się przeciwko multikulturalizmowi, co jest wynikiem obaw, jakie budzą kwestie związane z wojującym islamem, imigracją i społeczną kohezją, Tariq Modood – jeden z czołowych autorytetów, jeśli chodzi o problematykę dotyczącą multikulturalizmu – stwierdza, że fakt pojawienia się islamskiego terroryzmu ani nie dyskredytuje multikulturalizmu, ani nie zwiastuje zderzenia cywilizacji. Modood uświadamia nam natomiast, że jednym z ważniejszych wyzwań, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć w dwudziestym pierwszym wieku, jest nie cierpiąca zwłoki konieczność uwzględnienia muzułmanów we współczesnych koncepcjach dotyczących demokratycznego obywatelstwa.
Książka stanowi interesującą pozycję dla studentów, badaczy i wykładowców politologii, socjologii, polityki publicznej i studiów religioznawczych, jak również dla każdego, kogo interesuje przyszłość współczesnego multilkulturalizmu.
Z recenzji:
W chwili, gdy wielu mówi o tym, że multikulturalizm się przeżył, Tariq Modood dowodzi, że tak naprawdę ma się on całkiem dobrze i wyjaśnia, dlaczego tak być powinno. Mutikulturalizm obfituje w socjologiczne szczegóły, ma bogatą warstwę teoretyczną, a na dodatek jest bardzo przystępnie napisany. (Joseph H. Carrens, University of Toronto)
W tej ważnej książce znajdziemy wiarygodną i wnikliwą analizę oraz solidną, dobrze uargumentowaną obronę multikulturalizmu. Rozprasza ona konceptualną mgłę spowijającą ten temat i pokazuje, dlaczego pewna forma multikulturalizmu to konieczny warunek wstępny dla społecznej kohezji. (Lord Bikhu Parekh, University of Westminster)
Multikulturalizm to świetne wprowadzenie do tematu, który stał się głównym przedmiotem zainteresowania współczesnej polityki liberalnej. Oprócz tego stanowi znaczący wkład do mającej miejsce dyskusji dotyczącej akceptowalnych w ramach demokracji granic odmienności kulturowej. Modood, posiadając dużą orientację i wiedzę z zakresu poruszanej przez siebie tematyki, i umiejętnie aplikując adekwatne teorie społeczne, napisał ważną książkę, która powinna zostać przeczytana z uwagą przez wszystkich tych, którzy chcą wyrobić sobie zdrowy pogląd na kwestie związane ze współczesnymi pluralistycznymi społeczeństwami. (Talal Asad, The CUNY Graduate Center, New York)
Tariq Modood jest profesorem socjologii, nauk politycznych i polityki publicznej na Uniwersytecie Bristolskim, a także czołowym autorytetem, jeśli chodzi o problematykę multikulturalizmu.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.