Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Opole / Oppeln. Historyczno-topograficzny atlas miast

VIA NOVA ELŻBIETA KLIMEK, 2011
Stron: 52
Dział:
ISBN: 9783879693627
 
 
 

 

VIA NOVA ELŻBIETA KLIMEK, 2011

Dział:

Stron: 52

ISBN: 9783879693627

Opracowanie poświęcone miastu wojewódzkiemu Opole stanowi kontynuację wydawanego w Instytucie Herdera „Historyczno-topograficznego atlasu niast śląskich”.Historyczna stolica Górnego Śląska i centrum przemysłu cementowego dzisiejsze Opole jest jest sprawnie funkcjonującym, nowocaesnym centrum regionalnym, spelniającym istotne funkcje polityczne, kulturalne i ekonomiczne.

Atlas przedstawia przebieg rozwoju miasta od początków industrializacji na Śląsku poprzez rozrost i rozbudowę nowoczesnej infrastruktury technicznej w epoce wilhelmińskiej oraz rozwój miejski w okresie międzywojennym.
W okresie powojennym skupiono się przede wszystkim na różnych formach odbudowy. Zakończenie tworzy opis sytuacji miasta na obecnym etapie transformacji.

Projekt powstaje w Instytucie Herdera przy współpracy polskich i niemieckich partnerów. Atlas jest kombinacją faktów, informacji oraz interpretacji historii i współczesności miast Śląska, stanowiąc w ten sposób kolejny element jednoczenia się Europy.

29 autorów z Polski, Czech i Niemiec opracowało artykuły o historii poszczególnych miast. Szczególną uwagę poświęcono aspektom rozwoju osadnictwa, gospodarczo-geograficznego i transportu opisywanych miejscowości wraz z najbliższą okolicą.

Oprócz źródeł pisanych, podstawę tworzą publikowane w jednolitej skali 1 : 25.000, częściowo unikalne, mapy oraz zdjęcia lotnicze z lat ok. 1830, 1900, 1940, 1975 i 2000. Szczególne znaczenie mają tworzone specjalnie na potrzeby atlasu mapy faz rozwoju, pokazujące poszczególne etapy rozwoju przestrzennego danego miasta. Zdjęcia i widoki miast oraz budynków umożliwiają natomiast spojrzenie na wewnętrzne struktury konkretnych miejscowości.
Zastosowany układ map i zdjęć lotniczych w kolejności czasowej pozwala prześledzić przemiany krajobrazu miejskiego na przestrzeni ostatnich dwóch wieków, co może przysłużyć się w dalszych badaniach naukowych oraz w praktyce, np. w celach porównawczych oraz dyskusjach o konsekwencjach zagospodarowaniu przestrzennym w przeszłości i współcześnie.