Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wojciech Korfanty. Przemówienia z lat 1904-1918

przekł. Wawrzyniec Sawicki

ŚLĄSK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ WYDAWNICTWO NAUKOWE, 2012
Stron: 260
Dział:
ISBN: 9788371647000
 
 
 

 

 Jest to pierwsze pełne wydanie wszystkich wystąpień Wojciecha Korfantego w parlamencie Rzeszy Niemieckiej (Reichstagu) i Pruskim Sejmie Krajowym (Landtagu), przetłumaczonych

z języka niemieckiego.
Dopiero przemówienia w obu parlamentach niemieckich, w zaprezentowanym tu zakresie, nie uwzględnianym w dotychczasowej biografistyce Korfantego, pozwalają poznać w pełni jego intelektualną osobowość, zrozumieć genezę jego politycznej kariery i źródła jego politycznych sukcesów, ale także – porażek.
 
 
Otrzymanie mandatu poselskiego rozpoczęło w życiu Korfantego okres niezwykle trudny. Poznał wówczas kulisy i mechanizmy wielkiej polityki, musiał nauczyć się sztuki osiągania kompromisu, aby być skutecznym w działaniu. Zerwał z „Górnoślązakiem”, założył własną gazetę, „Polaka”, której został redaktorem. Odszedł od młodzieńczych porywów szturmowania nieba na rzecz realizmu politycznego.
Zadebiutował w Reichstagu mową 24 stycznia, a w pruskim Landtagu 19 marca 1904 roku. Starannie przygotowywał się do roli parlamentarzysty, dużo czytał, zbierał materiały dotyczące sytuacji politycznej, ekonomicznej i społecznej Górnego Śląska. Wiele też rzeczy znał z autopsji, miał bowiem występować jako pierwszy od dziesięcioleci polski poseł z tej ziemi.