Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Raport dla El Greca

Nikos Kazantzakis

Instytut im. J. Grotowskiego, 2012
Stron: 496
Dział:
ISBN: 9788361835882
 
 
 

 

Nikos Kazantzakis

Instytut im. J. Grotowskiego, 2012

Dział:

Stron: 496

ISBN: 9788361835882

 Raport dla El Greca to ubrana w poetycką formę wyznania duchowa autobiografia Bikosa Kaznzakisa (1883–1957), autora m.in. głośnych powieści Grek Zorba, Ostatnie kuszenie Chrystusa czy Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry.

 
Jest rzeczą pewną, że intencją Kazantzakisa była autobiograficzna rekapitulacja życia. Pragnął jednak nadać swemu dziełu inną rangę od tej, jaką miała autobiografia w „horyzoncie oczekiwań” czytelnika […]. Wszystkie wielkie powieści, dzięki którym zdobył światowy rozgłos, Kazantzakis zaczął pisać około sześćdziesiątego roku życia […]. Odnosił się do swego pisarstwa powieściowego z wyraźna rezerwą. Traktował je jako swego rodzaju rozrywkę i sposób na zapomnienie o „groźnej istocie rzeczy” […] Raport dla El Greca miał być relacją z ukrytego sensu życiowych zmagań autora, opowieścią o „czerwonej linii” – jak określał Kazantzakis swoją wędrówkę przez życie.
 
Uważnemu czytelnikowi nie umknie, że Raport dla El Greca składa się nie tyle z faktów z życia Kazantzakisa, ile z opowieści, które w ciągu życia wypełniały jego imaginacyjny świat.