Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wojny Sparty. Strategia, taktyka i kampanie

Scott M. Rusch

Wydawnictwo: REBIS, 2014
Stron: 366
Dział:
ISBN/ISSN: 9788378184638

 

Autor: Scott M. Rusch

Wydawnictwo: REBIS, 2014

Dział:

Stron: 366

ISBN/ISSN: 9788378184638

Doskonałe wprowadzenie do historii Sparty i jej nieprzemijającego symbolu chwały: wojny!
Państwo spartańskie niemal dwa stulecia było największą potęgą militarną starożytnej Grecji. Jego jedyny w swoim rodzaju ustrój społeczno-polityczny stworzył niepokonaną przez długi czas obywatelską armię hoplitów. Scott Rusch śledzi dzieje spartańskiej polis od jej powstania około roku 950 p.n.e., przez zwycięstwa Sparty i utworzonego przez nią Związku Peloponeskiego nad potężnymi imperiami: perskim i ateńskim w V w. p.n.e., po klęskę poniesioną w wojnie z Tebami i późniejsze nieudane próby odzyskania dawnej potęgi.
Autor skupia się na roli, jaką Sparta odegrała podczas najazdu perskiego na Grecję oraz w wojnie peloponeskiej. Porusza m.in. niezwykle ciekawe zagadnienia wpływu tebańskiej taktyki na poczynania spartańskiej armii. Kilkadziesiąt map umożliwia szczegółowe śledzenie przebiegu bitew (m.in. obronę Termopil przez „Trzystu” Leonidasa) i kampanii. Zwięzła i dokładna charakterystyka armii spartańskiej jest świetnym wprowadzeniem do historii Sparty jak też bogatym źródłem informacji dla zainteresowanych historią wojskową starożytnej Grecji.
SCOTT RUSCH studiował historię starożytnej Grecji i Rzymu na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie w 1997 roku uzyskał stopień doktorski. Interesując się historią wojskowości, za temat pracy doktorskiej obrał greckie operacje militarne w czasach wojny peloponeskiej, co było cennym przygotowaniem do niniejszej książki. Jest autorem wielu publikacji poświęconych starożytnej historii wojskowej.
„Zadziwiające, że nikt przed Scottem Ruschem nie podjął próby opisania dokonań spartańskiej armii, bitwa po bitwie – co autor uczynił z wielkim sukcesem. Bardzo użyteczne i godne szczególnego polecenia opracowanie”.
The Anglo-Hellenic Review
„Świetnie napisana analiza militarnych dokonań Sparty, z solidnym wykorzystaniem źródeł, ale nie grzęznąca w zbędnych szczegółach”.
historyofwar.org