Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

II wojna światowa. Nowe ujęcie

Evan Mawdsley

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011
Stron: 490
Historiai,
Dział:
ISBN/ISSN: 9788323330417

 

Autor: Evan Mawdsley

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011

Historiai,

Dział:

Stron: 490

ISBN/ISSN: 9788323330417

 Mamy przed sobą książkę ciekawą, dyskusyjną i wielu momentach nowatorską, a na pewno inną niż obecne podręczniki.

Z recenzji prof. dr hab. Witolda Mazurczaka   
 
Spośród ogromnej literatury na temat II wojny światowej Mawdsley wybrał najbardziej wartościowe merytorycznie, uwzględniające najnowsze wyniki badań, anglojęzyczne opracowania syntetyczne i monografie dotyczące działań wojennych oraz politycznego tła wojny.
Z recenzji prof. dr hab. Andrzeja M. Brzezińskiego    
    
Rozpoczynając od 1937, a nie od 1939 roku oraz koncentrując się w równej mierze na Azji i na Europie, II Wojna Światowa ukazuje właściwy kontekst globalny i chronologiczny tego konfliktu. Została napisana językiem prostym i przejrzystym, a jasność wywodu zawdzięcza wyrafinowanej argumentacji i erudycji autora. Te walory czynią z niej idealny tekst wprowadzający, z którego nawet czytelnicy obeznani z tematem wiele się dowiedzą.
Hew Strachan, profesor historii wojskowości w All Souls College Uniwersytetu w Oksfordzie    
 
Rozpoczynając od wybuchu wojny chińsko-japońskiej w 1937 roku, Evan Mawdsley wykazuje, że źródeł II wojny światowej należy upatrywać w konflikcie między starym a nowym porządkiem międzynarodowym, a następnie śledzi rozprzestrzenianie się konfliktu w miarę, jak obejmował on Azję, Europę i Bliski Wschód. Autor koncentruje się przede wszystkim na aspekcie militarnym i strategicznym historii wojny, choć analizuje również czynniki polityczne, ekonomiczne, ideologiczne i kulturowe, które wpływały na rozwój wydarzeń. Nie pomija także konsekwencji wojny, obejmujących nie tylko klęskę państw Osi, ale również rozpad imperiów kolonialnych oraz początek Zimnej Wojny.
 
Evan Mawdsley jest wykładowcą historii powszechnej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu w Glasgow. Jego najnowsze publikacje, to The Stalin Years: The Soviet Union, 1929 – 1953 (2003) oraz Wojna nazistowsko-sowiecka, 1941-1945 (2005; wyd. polskie 2009).