Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Sowiniec 2010, nr 36/37: Smoleńsk 2010

red. Adam Roliński , red. Ludomir Olkuśnik

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2010
Stron: 194
Sowiniec, 2010/36-37
Dział:
ISBN/ISSN: 14251965_36

Nakład wyczerpany

Darmowy ebook

 

Autor: red. Adam Roliński , red. Ludomir Olkuśnik

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka, 2010

Sowiniec, 2010/36-37

Dział:

Stron: 194

ISBN/ISSN: 14251965_36

Półrocznik „Sowiniec” jest naukowym czasopismem historycznym, którego tematyka skupia się na ostatnich dwóch stuleciach historii Polski, w szczególności zaś na polskich zmaganiach niepodległościowych. Wieloletnia walka Polaków o odbudowę niepodległego Państwa Polskiego naznaczona była kilkoma powstaniami narodowymi oraz olbrzymim wysiłkiem w czasie dwóch światowych konfliktów. Za ostatni zryw wolnościowy zwykło się też uważać ruch skupiony wokół NSZZ „Solidarność”, który znacznie przyczynił się do erozji systemu komunistycznego w tej części Europy, otwierając drogę do niepodległości.

Czasopismo zamieszcza rozprawy naukowe, opracowania dokumentów, wspomnienia i relacje oraz recenzje prac historycznych związanych z wyżej wymienioną tematyką.

Tytuł periodyku nawiązuje do kopca usypanego w Krakowie na wzgórzu Sowiniec w latach 30. XX wieku, ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy odrodzonego w 1918 r. Państwa Polskiego. U stóp kopca od wielu lat składane są ziemie z pól bitewnych i miejsc martyrologii narodu polskiego z czasów walk o wolność i niepodległość kraju. Do obecnych czasów złożono już ziemie z ponad tysiąca pól bitewnych i miejsc kaźni. Z tego też powodu kopiec nazywany jest „Mogiłą Mogił” i stanowi symbol polskich walk o niepodległość.