Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Smok Wawelski w kręgu mitu i historii

Marek Sikorski

Sativa Studio, 2012
Stron: 148
Dział:
ISBN: 9788393243051
 
 
 

 

Marek Sikorski

Sativa Studio, 2012

Dział:

Stron: 148

ISBN: 9788393243051

 Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest ta książka.

Spis treści:
Wprowadzenie; Rozważania o kościach smoka; Smoczy świat; Chwalebne smokobójstwo; Wincentego Kadłubka wizja potwora; Nadchodzi smok; Mroczna strona Smoczej Jamy; Sekret smoczego pomnika; Dziewica i smok 
 
Marek Sikorski, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, jest autorem książek: „Na granicy legendy i wiary”, „Błogosławiony Czesław. Patron Wrocławia”, „Sekrety sanktuarium w Bardzie”, „Otmuchów. Szkice do portretu miasta”, „An der Grenze der Legende und des Glaubens” (wydana w Niemczech), „Nysa. Skarby sztuki i osobliwości”, „Globus igneus. Błogosławiony Czesław, Mongołowie i cud z ogniem”, „Skarby ziemi krapkowickiej. Zabytki i historia”, „Nysa w kręgu zabytków i historii”, „Lądek Zdrój. Osobliwości i skarby sztuki”, „Ziemia krapkowicka w kręgu zabytków i historii”, „Otmuchów w kręgu zabytków i historii”, Lądek-Zdrój. Zabytki i historia”, rocznik „Opolskie Osobliwości”, „Smok wawelski, w kręgu mitu i historii”.