Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

UB a młodzieżowe organizacje antykomunistyczne w latach 1945-1954 na Górnym Śląsku i Podbeskidziu. Metody operacyjne aparatu bezpieczeństwa

ODDZIAŁ INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ-KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU W KRAKOWIE, 2010
Stron: 416
Dział:
ISBN: 9788376291932

 

 Publikacja poświęcona jest ciekawej i ciągle nie do końca zbadanej problematyce powstania antykomunistycznych organizacji młodzieżowych na Górnym Śląsku. Daje dobry obraz zarówno metod działania aparatu bezpieczeństwa, jak i osób (także środowisk, z których pochodziły), które angażowały się w działalność antykomunistyczną. Autorzy nie ograniczali się przy tym do krótkiego wstępu, ale potraktowali go poważnie, dobrze kreśląc ramy dla części dokumentalnej.

 
Z recenzji prof. dr. hab. Piotra Madajczyka
 
 
 
Przedstawiony zbiór dokumentów (…) w sposób rzetelny pokazuje wiele aspektów rozpracowywania przez aparat represji tajnych organizacji młodzieżowych, a przy okazji losów młodych konspiratorów. Dodatkowo czytelnik znajdzie wiele informacji o mentalności pracowników UB. Sama publikacja będzie stanowiła doskonała podstawę do dalszych badań nie tylko nad podziemiem młodzieżowym i aktywnością organów bezpieczeństwa, lecz również nad dziejami młodych Polaków w okresie Polski Ludowej.
 
Z recenzji dr. Jacka Wołoszyna