Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Dziennikarstwo wojenne online

Donald Matheson, Stuart Allan

PWN. Wydawnictwo Naukowe, 2012
Stron: 248
Dział:
ISBN: 9788301169497
 
 
 

 

Donald Matheson, Stuart Allan

PWN. Wydawnictwo Naukowe, 2012

Dział:

Stron: 248

ISBN: 9788301169497

 Książka pokazuje, jak dziennikarze, wykorzystując najnowsze technologie, przekazują światu obrazy wojny oraz w jaki sposób relacjonowanie wydarzeń w czasie rzeczywistym ograniczyło możliwość cenzury wojskowej i państwowej, propagandy i kontroli. Książka opisuje m.in. dziennikarskie relacje z wojny w Iraku, "pierwszej wojny internetowej" w Kosowie, wydarzeń z 11 września 2001 r., egzekucji Saddama Husajna. Całość uzupełniają liczne cytaty z blogów prowadzonych w czasie wojny przez dziennikarzy, żołnierzy i zwykłych ludzi.

Autorzy podkreślają rosnącą rolę reportera wojennego w kontekście upowszechniania się technologii cyfrowych. Omawiają problem retoryki wojennej w dziennikarstwie cyfrowym oraz wpływ dynamizmu, bezpośredniości i realizmu przekazów medialnych na postrzeganie przez opinię publiczną istoty wojny. Zwracają również uwagę, na mechanizm powstawania nowego rodzaju więzi z ludźmi znajdującymi się w odległych zakątkach świata w kontekście przybliżania czasu, przestrzeni i miejsca zdarzeń.
 
Jeżeli telewizja satelitarna zatarła wojenne granice między "nami" a "nimi", najnowsze technologie cyfrowe tylko pogłębiają to zjawisko. Matheson i Allan zręcznie analizują te kwestie, ukazując moralny i polityczny wymiar dziennikarstwa wojennego prowadzonego za pośrednictwem tych nowych form osobistego, społecznego i dziennikarskiego wyrazu.
Stephen D. Reese, University of Texas.