Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Państwo czyli kłopot

Rafał Matyja

Ośrodek Myśli Politycznej, 2009
Stron: 207
Dział:
ISBN: 9788360125243
 
 
 

 

Rafał Matyja

Ośrodek Myśli Politycznej, 2009

Dział:

Stron: 207

ISBN: 9788360125243

O książce:

Państwo czyli kłopot - to książka o polskiej polityce po 1989 r., ukazująca spór o III i IV Rzeczpospolitą, analizująca mechanizmy rządzące życiem politycznym i debatą publiczną, oraz wskazująca drogi naprawy państwa i odrodzenia myśli politycznej.

"Klasyczne dzieło Jacoba Burckhardta Kultura odrodzenia we Włoszech otwiera rozdział "Państwo jako dzieło sztuki". Myliłby się pięknoduch myślący, iż traktuje on o utopijnych koncepcjach, o ideach książąt-filozofów. Dziełem sztuki jest państwo realne: działająca struktura polityczna. Instytucja, która daje narodom poczucie panowania nad własnym losem. Panowanie to nigdy nie jest pełne, nigdy nie spełnia się w żadnej doskonałości. Wręcz przeciwnie - zmaga się z niedoskonałością, utratą kontroli, chaosem egoizmów, rażącą niesprawiedliwością. Ale pozostaje istotnym zadaniem każdej społeczności, a w sposób szczególny spoczywa na ich elitach.

Państwo nie było dla większości żyjących po 1989 roku Polaków "dziełem sztuki". Zebrane tu teksty wyjaśniają przyczyny, okoliczności i skutki tego zaniedbania. Były jednak pisane nie po to, by ów stan nazwać lub nad nim ubolewać, lecz by go zmienić. By przełamać złe nawyki myślenia o państwie i wskazać pełną ścieżkę odbudowy postaw politycznych służących jego rekonstrukcji i wzmocnieniu". (ze Wstępu)