Księgarnia
Kliknij, aby przejść do Księgarni
Propozycje wydawnictwa
Warta_na_obrzezach_Konstytucji

Warta na obrzeżach Konstytucji

Dekonstrukcja mitu założycielskiego amerykańskiej sądowej kontroli konstytucyjności prawa

Zadanie dekonstrukcji mitu założycielskiego amerykańskiego judicial review, którego podjął się autor, było wielkim wyzwaniem. Za sam wybór tematu należą mu się więc słowa uznania. Mógł przecież zająć się zagadnieniem znacznie łatwiejszym, mniej kontrowersyjnym, wzorem wielu swoich kolegów podążając dawno wydeptanymi ścieżkami. Byłoby to zresztą znacznie bezpieczniejsze postępowanie. Tymczasem postanowił on rzucić wyzwanie jednemu z największych i pielęgnowanych z największą starannością mitów współczesnego konstytucjonalizmu. Nie tylko zresztą amerykańskiego, skoro, jak słusznie zauważa zresztą sam autor, oddziaływanie orzeczenia Sądu Najwyższego wydanego w 1803 roku w sprawie Marbury v. Madison, a ściślej rzecz ujmując jego spreparowanej i wykreowanej z premedytacją mitologii, już dawno wykroczyło daleko poza granice Stanów Zjednoczonych.

(…) otrzymaliśmy monografię nie tylko staranną pod względem merytorycznym, ale i wielce oryginalną oraz bardzo erudycyjną. Lektura książki Sebastiana Kubasa sprawia ogromną przyjemność, tm bardziej że została ona napisana nienaganną polszczyzną, w charakterystycznym dla tego autora, bardzo indywidualnym stylu, którego przejawem jest (…) „soczysty język”, stroniący od hermetycznego żargonu, typowego dla opracowań naukowych.

Z recenzji dr. hab. Tomasza Wieciecha, prof. UJ

Bogaty przekrój zastosowanych metod badawczych świadczy o znakomitym warsztacie Autora, jego przygotowaniu metodologicznym oraz umiejętnościach łączenia analizy z dyscyplin naukowych ze sobą pokrewnych. Sebastian Kubas ma świadomość, że rozprawiając się z początkami amerykańskiego konstytucjonalizmu, w tm szczególnie z osobą Johna Marshalla i kazusem Marbury v. Madison, musi sięgnąć do różnorodnych metod badawczych, ponieważ sama analiza musi mieć charakter interdyscyplinarny. Nie można badać początków amerykańskiej państowości bez odniesienia do historii, prawa i polityki. Właśnie tę interdyscyplinarność uważam za jedną z najmocniejszych stron monografii, pozwoliła ona bowiem stworzyć dzieło ukazujące wielokrotnie przeanalizowany problem z zupełnie innej perspektywy. Kluczowe jest przy tm „odkrycie”, jakiego Autor dokonuje, o nachodzeniu na siebie prawa i polityki na różnych płaszczyznach i wymiarach amerykańskiego konstytucjonalizmu.

Z recenzji dr. hab. Pawła Laidlera, prof. UJ

Cena: 46,80 zł

Wydanie drukowane

Zostań z Nami! Dołącz do naszego newslettera!

My husband loves books. I think that book is the perfect gift for all holidays. I would definitely recommend BookLovers to my family and friends.

Laura Priston

I love read romance books. Is so amazing to have your love story in a book that you can always look back on and never forget how much you love each other.

Joel Morris

Chciałem tylko napisać, że przyjemna ta Wasza strona. Z łatwością znalazłem co chciałem i książki przyszły na czas. Trzymajcie tak dalej!

Dean White
Telefon: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Adres: ul. św. Anny 6,
31-008 Kraków
Modernizacja strony dofinansowana przez:
Logo Ministerstwa