Bookstore
Proceed to the Bookstore
Close
+48 12 43 127 43

Wspomnienia legionisty, kapitana artylerii konnej, uczestnika pięciu wojen

Tadeusz Saryusz Bielski, przedmowa i oprac. Andrzej Dróżdż

Event Navigation

Wspomnienia legionisty, kapitana artylerii konnej, uczestnika pięciu wojen

W roku bogatym w wydarzenia, upamiętniającym setną rocznicę toczonych w 1919 roku wojen i powstań o wytyczenie granic dla odrodzonej rzeczypospolitej przekazujemy Czytelnikom książkę niezwykłą, bo tak można w skrócie nazwać Wspomnienia legionisty, spisane przez kpt. Tadeusza Saryusza Bielskiego, kawalera orderu Virtuti Militari, czterokrotnie odznaczonego krzyżem Walecznych, uczestnika pięciu wojen w latach 1915-1920, a na koniec szóstej, z Niemcami hitlerowskimi w roku 1939. Można śmiało zapewnić, że książka ta znajdzie się w kanonie zarówno literatury dokumentacyjnej, jak i obyczajowej, gdyż jest to dzieło wybitne w swoim rodzaju, oryginalne, napisanym z talentem narracyjnym, a zarazem z dbałością o faktografię.

Kpt inż. Tadeusz Saryusz Bielski (1897-1973), legionista, żołnierz c.k. armii, od stycznia 1918 roku w Wojsku Polskim, kawaler Virtuti Militari, czterokrotni odznaczony Krzyżem Walecznych za udział w wojnach z Czechami, Ukraińcami, a zwłaszcza z bolszewikami w roku 1920, walczył również z Niemcami w 1939 roku, jako oficer zwiadowczy 6 Dywizjonu Artylerii Konnej, broniąc Belwederu i parku Łazienkowskiego w ostatnich dniach września. Pochodził z rodziny pielęgnującej tradycję patriotyczną, a zarazem aktywnie uczestniczącej w procesie uprzemysłowienia Galicji. Ojcem autora był prof. Zygmunt Saryusz Bielski -  wybitny specjalista w dziedzinie górnictwa naftowego, w okresie międzywojennym rektor Akademii Górczniczo-Hutniczej. Po wystąpieniu z wojska w 1920 roku Tadeusz Bielski poszedł w ślady ojca. Ukończył studia na Politechnice Lwowskiej i przez następne lata wykonywał zawód inżyniera naftowca. Po wojnie osiedlił się w Australii. Pracował w swoim zawodzie, a jednocześnie był działaczem polonijnym, prezesem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i wielekrotnym wiceprezesm Rady Naczelnej Polskich Organizacji w Australii.

Wspomnienia Legionisty, spisane w IIC Woldenberg, wyróżniają się na tle literatury tego typu bogatą stylistyką, nawiązującą do tradycji gawędy szlacheckiej, urozmaiconą anegdotami żołnierskimi, humorystycznymi spostrzeżeniami i stylizacjami językowymi. Tadeusz Saryusz Bielski był nie tylko świetnym obserwatorem i komentatorem śledzonych wydarzeń, ale także dokumentalistą, dbającym o chronologię i poprawność odnotowywanych nazw osobowych i geograficznych.Wspomnienia legionisty są publikacją godnie upamiętniającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Telephone: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Address: ul. św. Anny 6,
PL 30-008 Kraków
Website upgrade co-financed by:
Logo Ministerstwa