Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Generał Józef Giza w listach i dokumentach

Tomasz Podgórski

nakładem autora, 2018
Stron: 192
Dział:
ISBN: 9788395145186
 
 
 

 

Tomasz Podgórski

nakładem autora, 2018

Dział:

Stron: 192

ISBN: 9788395145186

Książka została wydana w 2018 roku. Jak pisze w przedmowie do tej publikacji drugi wnuk generała - Jerzy Giza - wpisuje się ona w katalog ważnych dzieł polskiej, a tym samym i sądeckiej biografistyki. Trzecia część trylogii o legendarnym generale - twardym góralu, jest dopełnieniem wcześniejszych dwóch publikacji.

- Jest niemniej ważna, a można rzec niezmiernie ważna, bo nic lepiej i prawdziwiej nie mówi o człowieku niż dokumenty, a szczególnie te, które sam po sobie zostawił (w tym wypadku - pisane z obczyzny - własną ręką listy) - mówi Jerzy Giza.

Generał Józef Giza miał zaszczyt  pełnić służbę w trzech pułkach strzelców Podhalańskich (1-szym w Nowym Sączu, 2 - gim w Sanoku i 3 - cim w Bielsku).

Ostatnia, trzecia część  trylogii Tomasza Podgórskiego została zgłoszona do VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu.

- Książka stanowi trzecią część trylogii poświęconej osobie „sądeckiego” generała Józefa Gizy, rodem z Dąbrówki Polskiej. Pierwszą część, która miała już dwa wydania (II wyd.2015) pt. Generał Józef Giza 1887 - 1965. Virtute et Armis, autor napisał wspólnie z Jerzym Gizą, druga część pt. Gen. Józef Giza. Pamiętnik wojenny ukazała się w 2017 r.,zaś trzeci tom trylogii pt. Generał Józef Giza w listach i dokumentach został wydany w 2018 r. Książka jest ważnym źródłem informacji dla miłośników historii wojskowości idziejów Sądecczyzny, jak również na rynku wydawniczym całość jest unikatem. Można śmiało powiedzieć, że niewielu polskich generałów ma wydane tak wyczerpujące biografie z opracowanymi i opublikowanymi dokumentami źródłowymi do biografii - rekomenduje książkę Leszek Zakrzewski, prezes PTH Oddział w Nowym Sączu.

Obejmuje ona zbiór dokumentów, które pozostały niemymi świadkami żołnierskiej i życiowej drogi generała. Rzecz tak ulotna i nietrwała jak papier, ale dająca obraz działalności człowieka, będąca częstokroć jedynym świadectwem wydarzenia, którego był uczestnikiem. 

- Koniec wojny nie oznaczał dla Polski i dla generała zwycięstwa. Podzielił on los wielu bohaterów, którzy do kraju pod komunistycznymi rządami powrócić nie mogli, nie uznając utratysuwerenności ojczyzny. Pozostał wierny przysiędze składanej Rzeczypospolitej – wolnej,niepodległej i  suwerennej. Syn Ziemi Sądeckiej – Generał Józef Giza - dodaje Zakrzewski.