Wydawnictwo
Kliknij aby przejść do Wydawnictwa

Tresta Rządowa, stanowisko 1. Cmentarzysko kultury łuzyckiej w Polski Środkowej

łukasz Oleszczak , Wojciech Twardowski

Wydawnictwo: Profil-Archeo, 2011
Stron: 224
Dział:
ISBN/ISSN: 9788393134519

 

Autor: łukasz Oleszczak , Wojciech Twardowski

Wydawnictwo: Profil-Archeo, 2011

Dział:

Stron: 224

ISBN/ISSN: 9788393134519

 Pełna monografia cmentarzyska z młodszej i późnej epoki brązu w Treście Rządowej w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. Nekropola licząca 308 grobów doczekała się opracowania w ponad 40 lat od czasu przeprowadzenia badań, wyprzedzających zatopienie stanowiska wodami Zalewu Sulejowskiego na Pilicy.

 
Wśród typowych dla kultury łużyckiej z IV i V okresu epoki brązu inwentarzy grobów znalazł się również unikat - waza zdobiona ornamentem antropomorficznym, prawdopodobnie przedstawiającym rytualną procesję lub taniec. Na załączonej do tomu płycie CD zamieszczono cyfrową kopię tego zabytku.
 
Oprócz analizy form obrządku pogrzebowego i kultury materialnej, znajdziemy tu serię datowań radiowęglowych, analizę antropologiczną, analizę metaloznawczą brązów i zielonkawych nalotów na kościach. Publikacja zaopatrzona jest w obszerny katalog grobów oraz 50 tablic, 30 czarno-białych i barwnych ilustracji oraz 10 tabel.
 
Publikacja otwiera nową serię Ocalone Dziedzictwo Archeologiczne, którą zainicjowaliśmy w celu publikacji wyników badań ratowniczych.