Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Lwów na słodko i... półwytrawnie

Anna Kozłowski-Ryś

Wydawnictwo: Liberum, 2018
Stron: 348
Dział:
ISBN/ISSN: 9788395074813
Wydanie papierowe

39,00 35,10

Pozycja dostępna

 

Autor: Anna Kozłowski-Ryś

Wydawnictwo: Liberum, 2018

Dział:

Stron: 348

ISBN/ISSN: 9788395074813

Lwów był prawdziwym cukierniczym „eldoradem” a wyroby lwowskich mistrzów cukiernictwa słynęły z „dobroci i gustownego wykoanania nawet poza granicami państwa naszego”- pisał w 1890 r. Adolf Stroner w „Kurierze Lwowskim”. Książka autorstwa Anny Kozlowskiej-Ryś “Lwów na słodko… i półwytrawnie” jest wyborem najciekawszych, zdaniem Autorki, historii o cukiernikach i cukierniach Lwowa, począwszy od pierwszych zuccariere z dalekiej szwajcarskiej Gryzonii działających we Lwowie na przełomie XVIII/XIX w., poprzez słynną cukiernię Ludwika Zalewskiego po większe i małe cukiernie XIX i XX w. pracujące do 1939 r. Uwagę zwracają rozdziały poświęcone cukiernikom szwajcarskim we Lwowie, do tej pory niezwykle skąpo wzmiankowanych w publikacjach popularno-naukowych i naukowych.

Jest to oparta na dokładnie przeprowadzonych poszukiwaniach źródłowych opowieść niemal o wszyskim, co lwowskie cukiernictwo miało do zaoferowania – od opisów poszczególnych firm i ich efektownych wystaw, przez prezentację technologii produkcji różnych specjałów oraz nakazów i zakazów obowiązujących dawnych cukierników, po wierszyki umieszczane na papierkach od karmelków. Można z niej dowiedzieć się o „ostrygach czekoladowych”, o niecodziennych wydarzeniach takich jak mecz piłkarski między bywalcami dwóch cukierni czy o przedsięwzięciach biznesowych cukierników wykraczających poza ich rzemiosło, lwowskiej szkole cukierniczej i stowarzyszeniu zawodowym cukierników.

Symbolowi „słodkiego Lwowa” - cukierni Ludwika Zalewskiego, wspominanej z rozrzewnieniem przez wielu Lwowian, Autorka poświęciła odrębny obszerny rozdział, przedstawiając wiele dotąd zupełnie nieznanych szczegółów z historii tej firmy.

W książce znajdują się też przepisy, niektóre pochodzące nawet z połowy XIX wieku czy rozdział o słodkich alkoholach. Szeroki wybór tematów w połączeniu ze szczegółowością opracowania sprawia, że książkę można czytać nie tylko od początku do końca, ale równie dobrze otwierając ją na losowym rozdziale.