pl | en

Wyszukiwanie:


[ zaawansowane ]
 


Udostępnij
 

Od monografii Sierczy rozpoczęliśmy przed 12 laty działalność naszego niszowego Wydawnictwa Żyznowski, które również w tejże wsi ma swoją siedzibę. W tym roku wydajemy drugi raz książkę jej poświęconą. Do tamtej pozycji zasadnicze opracowania historyczne napisali śp. Józef Piotrowicz i Bogusław Krasnowolski. Tekst pierwszego autora opublikowaliśmy w niezmienionym kształcie, natomiast drugi został uaktualniony, rozszerzony i częściowo zmodyfikowany przez autora. Do materiałów zawartych w pierwszej monografii Sierczy dołożyliśmy objętościowo około 2/3 nowych treści w postaci tekstów, fotografii, drzew genealogicznych, opracowanych planów itp. Wydawca Wiesław Żyznowski dołączył jako trzeci autor książki, liczba pozostałych (nieokładkowych) autorów także się powiększyła. W ten sposób powstała praca zbiorowa dość duża jak na standardy monografii zwyczajnej wsi.

Zredagowanie całości, skoordynowanie wszystkich prac, doglądnięcie i ujednolicenie wszystkich szczegółów, pokierowanie zespołem pracującym nad książką okazało się projektem równie pracochłonnym, co chyba napisanie najdłuższego opracowania spośród zawartych w Sierczy, dach Wieliczki 2. Tego wdzięcznego, bo wpływającego na ostateczny kształt publikacji, wysiłku podjęła się Urszula Żyznowska z udziałem redaktorów Kariny Graj, Artura Nowrota i Macieja Kiełbasa, korektorki Sylwii Klich oraz Henryka Ostrowskiego i Anny Krzeczkowskiej-Ślusarczyk.

Ważniejsze fragmenty, które wzbogaciły drugie wydanie, to: dwa publikowane teksty Ludwika Młynka, sierczańskiego nauczyciela, twórcy, propagatora oświaty z przełomu XIX i XX wieku; wybrane utwory niedawno zmarłego przedwcześnie sierczanina Ryszarda Rodzika, poety, radiowca, dziennikarza; saga sierczańskich rodów Zgudów i Sosinów autorstwa Wiesława Żyznowskiego.

W publikacji znalazło się 259 zdjęć i ilustracji, w tym specjalnie opracowane plany, drzewa genealogiczne, dokumenty dotyczące mieszkańców wsi. Wiele unikalnych materiałów archiwalnych upubliczniono po raz pierwszy i – być może – ostatni. Książka zyskała także nową szatę graficzną zaprojektowaną przez Krzysztofa Radoszka.

Nakład pierwszej Sierczy, dachu Wieliczki wyniósł 400 egzemplarzy. Sprzedaliśmy je po kilku latach, podczas gdy od początku zakładaliśmy w Wydawnictwie, że zawsze będziemy mieć w sprzedaży wszystkie nasze książki. Teraz poprawiamy się do 1200 sztuk.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą wyjątkową książką, nawet tych, którzy mają już pierwsze wydanie – obiecujemy, że trzeciego nie będzie długo – a także tych, których wieś Siercza dotąd specjalnie nie interesowała. Nieskromnie uważamy, że obcowanie z Sierczą, dachem Wieliczki 2 może każdego zainteresować samą miejscowością. W imieniu autorów i swoim będziemy wdzięczni za lekturę owocu naszych wysiłków.


(c) Księgarnia Akademicka