Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Powrócić do Jezusa z Nazaretu. Na drodze poznania Boga i czł

Rafael Luciani

BRATNI ZEW SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, 2019
Stron: 412
Dział:
ISBN: 9788374853477
 
 
 

 

Rafael Luciani – zachwycony postawą Jezusa – wzywa, aby powrócić do Niego i wierniej zakorzenić naszą wiarę w Jego ludzkiej postawie, przesłaniu i służbie królestwu Ojca. Autor zaprasza nas do skorygowania pewnych sposobów myślenia o Jezusie Chrystusie, a także stylu życia i praktyk religijnych, które – przy głębszym zastanowieniu – okazują się mało ewangeliczne. Rafael Luciani chce otworzyć drogę, która – odzyskując dla nas historyczną pamięć o Jezusie – prowadzi ku życiu w tym samym duchu, w którym On przeżywał swoje człowieczeństwo. Na tej drodze o wiele łatwiej i pewniej można spotkać się z Bogiem żywym.

 

Luciani przekonuje, że aby móc odkryć to, kim jest Jezus z Nazaretu, konieczny jest powrót do historii Jego życia opowiedzianej w Ewangeliach. Celem tego powrotu nie jest jednak przeciwstawienie Jezusa historii Chrystusowi wiary, lecz odkrycie na nowo człowieczeństwa Jezusa, ponieważ w nim i przez nie objawia On i uobecnia Boga w świecie oraz pokazuje, co znaczy być człowiekiem zgodnie z zamysłem Stwórcy. Pewną nowością, jaką proponuje Luciani w swojej refleksji na temat Jezusa, jest zwrócenie uwagi na praxis Jezusa z Nazaretu, czyli całokształt Jego czynów i sposób życia, i traktowanie jej za podstawowe kryterium i zasadę hermeneutyczną chrystologii. W ten sposób ukazuje, po pierwsze, że chrystologia jest nie tylko refleksją teoretyczną, której celem jest poprawne ujęcie i wyrażenie prawdy o Jezusie, lecz także refleksją, która powinna prowadzić do naśladowania Jezusa i inspirować chrześcijan do odtworzenia w swoim życiu Jego postaw i życia duchem, który ożywiał i kierował całą Jego działalność. Po drugie, że istota chrześcijaństwa polega i realizuje się przede wszystkim w postawie naśladowania Jezusa, Jego otwartości na Boga i na drugiego człowieka, Jego praxis i solidarności w stosunku do ubogich, cierpiących i wykluczonych. Po trzecie, że chrześcijaństwo jest religią, która zmierza nie tylko do przemiany wewnętrznej człowieka, lecz także do przekształcania życia społecznego, ekonomicznego i politycznego w kierunku wyznaczonym przez królestwo Boże i w oparciu o wartości, które głosił i realizował w swoim życiu Jezus z Nazaretu. Wielką zaletą książki Lucianiego jest to, że wnosi ona nowego ducha w badania poświęcone osobie Jezusa, jak również to, że pokazuje ona, iż chrześcijaństwo wiarygodne, to chrześcijaństwo, które powraca do Jezusa Ewangelii, inspiruje się Jego praxis i wciela ją w życie.

dr hab. Dariusz Gardocki SJ

 

Książka Lucianiego umiejętnie wprowadza w świat rozumienia Chrystusa właściwy dla Kościoła z innej części świata. Pokłady twórczej lektury osoby Jezusa, Jego czynów i nauczania w istotny sposób czynią zadość lukom występującym w interpretacjach uznanych za klasyczne. Przy uwzględnieniu dogmatów chrystologicznych książka okazuje się ciekawą podróżą w głąb doświadczenia Jezusa. Zaoferowane otwarte ukazanie sposobu wiary braci i sióstr z odległego kontynentu stanowi też okazję do przemyślenia naszej własnej wiary i teologii oraz twórczego i krytycznego dialogu.

ks. dr hab. Robert Woźniak, prof. UPJPII

 

Rafael Luciani (1970) – wenezuelski świecki teolog, doradca Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej.

Doktorat z teologii uzyskał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Podstawowe studia z filozofii i teologii odbył wcześniej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, a studia pedagogiczne na Katolickim Uniwersytecie Andrés Bello w Caracas. Swoje poszukiwania naukowe kontynuował na Uniwersytecie Julius-Maximilians w Würzburgu.

Jest profesorem teologii na Katolickim Uniwersytetem Andrés Bello w Caracas i w Szkole Teologii i Duszpasterstwa w Boston College w Bostonie.

Angażuje się w naukowe dyskusje związane z aktualnymi problemami Kościoła oraz w promocję studiów teologicznych dla osób świeckich. Jest założycielem Teologicznej Grupy Iberoamerykańskiej. Wśród licznych publikacji teologicznych warto wspomnieć książkę prezentującą myśl teologiczną aktualnego papieża pt. Papież Franciszek i teologia ludu (2016).

Powrócić do Jezusa z Nazaretu (2014) to jego pierwsza książka wydana w języku polskim.

 

Seria Sapientia + to kolekcja monografii teologicznych, których celem jest powrót myślenia do szlachetnej tradycji związku między teorią i praktyką. Wychodzi ona naprzeciw wszystkim pragnącym kultywować sztukę myślenia całościowego, w którym prawda i czyn stanowią jedną nierozerwalną całość.

Mądrość (ḥåkmāh, sofia, sapientia) to jedna z podstawowych kategorii biblijnych, w których opisywana jest relacja między poznaną prawdą i codziennym życiem człowieka. Prawdziwa mądrość przychodzi do świata, gdy człowiek w samym centrum pustyni swojego życia zwraca się ku Bogu, ku Niemu podąża, w Nim dobrowolnie ustanawia ostateczną perspektywę swojego życia.

Celem serii jest dopomóc, aby prawda rozbłysła w całym swoim splendorze zachęcającym do pracy, a jej najgłębsza intuicja opiera się na przeświadczeniu, że czyn powraca do myśli, a myśl do czynu, tylko wtedy, kiedy człowiek poszukuje Boga.