Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Mosty Karola Irzykowskiego

Sylwia Panek

Wydawnictwo: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nau, 2019
Stron: 286
Dział:
ISBN/ISSN: 9788376544441

 

Autor: Sylwia Panek

Wydawnictwo: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nau, 2019

Dział:

Stron: 286

ISBN/ISSN: 9788376544441

Sylwii Panek udała się rzecz niecodzienna: mimo istniejącej obszernej literatury przedmiotu napisała ona książkę, która opracowuje nowe wątki i dodaje nowe interpretacje do istniejącego, obszernego stanu badań nad dziełami i myślą Karola Irzykowskiego.

Po pierwsze, zebrała i przeanalizowała obszerny korpus tekstów dotyczących tytułowych mostów między Karolem Irzykowskim a poszczególnymi pisarzami (Stefanem Żeromskim, Zofia Nałkowską, Georgiem Simmlem, Wilhelmem Feldmanem) lub literackimi zjawiskami bądź formami (poezja awangardowa, aforyzm, niezrozumiałość w literaturze).

Po drugie, książka stanowi świadectwo świetnej orientacji Autorki nie tylko w twórczości Karola Irzykowskiego, ale i w obszernym już stanie badań. […]

Pokazując konstrukcje poszczególnych dialogów, inspiracji i polemik osadza je zawsze w konkretnym czasie i przestrzeni, ze świadomością synchronii i diachronii literackiej, uwzględniając w sposób wyważony zarówno intelektualne, środowiskowe jak i osobiste konteksty procesu budowania tytułowych mostów.