Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Obecny stan muzyki w Niemczech, Niderlandach i Zjednoczonych Prowincjach. Dziennik podróży przez owe kraje, podjętej celem zebrania materiałów dla Powszechnej Historii Muzyki

Charles Burney

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 2018
Stron: 358
Dział:
ISBN: 9788363580988
Wydanie drukowane
 

49,00 44,10

Pozycja dostępna

 

Charles Burney (1726–1814) londyński muzyk, nauczyciel muzyki, pisarz i krytyk, w dziejach kultury muzycznej zapisał się przede wszystkim jako autor monumentalnej "Powszechnej historii muzyki" – pierwszego dzieła tego rodzaju. Jego "Muzyczne dzienniki" – jak zwykło się nazywać zapiski z odbytych przez niego w latach 1770 i 1772 roku podróży na kontynent – stanowią jedno z najcenniejszych i najobszerniejszych  źródeł wiedzy o kulturze muzycznej wkraczającej właśnie w okres klasycyzmu Europy.
Druga część dziennika, poświęcona podróży po terenach dzisiejszych Niemiec, Austrii, Czech, Belgii i Holandii, poza relacjami z niezliczonych wydarzeń muzycznych, w których dane było uczestniczyć autorowi – koncertów publicznych i prywatnych, przedstawień operowych czy wykonań muzyki kościelnej –  przynosi też opisy spotkań Burneya z  Hassem, Metastasiem, Gluckiem, C. Ph. E. Bachem i wieloma innymi kompozytorami, wykonawcami i teoretykami muzyki.