Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wiersze i poematy z "Twórczości" (1946-2005)

Tadeusz Różewicz

Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, 2017
Stron: 378
Dział:
ISBN: 9788365502186
 
 
 

 

Zbiór blisko sto dwudziestu wierszy, cykli wierszy oraz poematów opublikowanych przez Tadeusza Różewicza (1921-2014) na łamach miesięcznika „Twórczość”, najstarszego polskiego czasopisma literackiego, w ciągu ponad sześćdziesięciu lat. Tom zawiera wersje pierwotne, ogłoszone w czasopiśmie, które następnie autor przeredagowywał przed publikacją w poszczególnych zbiorach wierszy. Z jednego wiersza potrafił zrobić dwa nowe, usuwał nie tylko słowa, ale także całe strofki, zmieniał kolejność strofek, ale także zmieniał tytuły. W nocie edytorskiej redaktor opracowania Janusz Drzewucki (członek zespołu redakcyjnego „Twórczości” od roku 1996) sygnalizuje najważniejsze zmiany dokonane przez autora.

W książce znajdziemy tak znane wiersze, jak: Lament, Róża, Oczyszczenie, Zaraz skoczę szefie, Szkic do erotyku współczesnego, Na odejście poety i pociągu osobowego, Poeta w czasie pisania, Przyszli żeby zobaczyć poetę, Światło cień, bez, czego byłoby żal, poeta emeritus, Wiersz dla naszych dzieci, cykle: Elegia prowincjonalna, Z podróży po Polsce czy Głosy niepotrzebnych ludzi, poematy: Yenderan, Równina, Z dziennika żołnierza, Poemat autystyczny, Poemat równoczesny, Francis Bacon czyli Diego Velázquez na fotelu dentystycznym, recycling, czas ucieka, jeden z Ojców kościoła poezji. Uwagę zwracają utwory zadedykowane (np. Julianowi Tuwimowi, Czesławowi Miłoszowi czy Jerzemu Lisowskiemu) lub poświęcone pamięci m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Wyki, Stanisława Skonecznego.

W tomie znalazł się także wiersz Ucieczka z Weimaru, którego poeta nie przedrukował w żadnym ze swoich zbiorów poetyckich, a także fotokopia rękopisu – z archiwum Stanisława Różewicza – wczesnej wersji wiersza Ranny z roku 1945 opublikowana na łamach „Twórczości” w roku 2016 (nr 10).

Na końcu książki zamieszczono bibliografię wszystkich publikacji Tadeusza Różewicza w „Twórczości”. Różewicz był najdłużej współpracującym z „Twórczością” autorem, publikował na jej łamach nie tylko wiersze i poematy, ale także opowiadania (np. Tolerancja czy Przerwany egzamin) i mikropowieści (np. Śmierć w starych dekoracjach), prozę poetycką (np. Złowiony) oraz szkice (np. Nowa szkoła filozoficzna), a nawet przekłady (np. Sándora Petöfiego).