Wydawnictwo
Kliknij aby przejść do Wydawnictwa

Bagnety zastępcze podczas I wojny światowej (Austro-Węgry, Niemcy, Turcja, Włochy i Belgia)

Maciej Prószyński , Krzysztof Szczegłow

Wydawnictwo: Wydawnictwo Napoleon V, 2017
Dział:
ISBN/ISSN: 9788365746849
Wydanie papierowe

180,00 162,00

Pozycja dostępna

 

Autor: Maciej Prószyński , Krzysztof Szczegłow

Wydawnictwo: Wydawnictwo Napoleon V, 2017

Dział:

ISBN/ISSN: 9788365746849

Oddajemy do Twojej wiadomości i wykorzystania opracowanie na temat bagnetów tzw. „zastępczych” – broni uzupełniającej, używanej przez wojska kilku krajów europejskich podczas wojny 1914-1918.

Pojęcie „bagnety zastępcze” – wymiennie „bagnety pomocnicze”, a także „bagnety produkcji wojennej” i wreszcie „ersatz” – jest znane kolekcjonerom i miłośnikom broni, choć nie zawsze wiedzy ogólnej towarzyszą szczegóły. Można zaryzykować stwierdzenie, że wszyscy znają, ale nie wszyscy wiedzą.

Najbardziej popularne są bagnety „zastępcze” produkcji austro-węgierskiej i niemieckiej, wytwarzane w wielu wersjach i obecnie występujące w obrocie – niestety, także w postaci kopii czy, jak się elegancko określa, „replik”. Ten temat dotychczas w polskiej literaturze „bagneciarskiej” nie doczekał się samodzielnego opracowania, a tylko przyczynkowych wzmianek pojawiających się w poszczególnych publikacjach poświęconych historii bagnetów wojskowych.

Autorzy podjęli trud wyszukania i przedstawienia bagnetów „zastępczych” pochodzących także z innych państw walczących w I wojnie. Taką broń produkowano nie tylko w państwach wcześniej wymienionych, ale dodać należy jeszcze Włochy i Turcję oraz z pewnych względów także Belgię. Ilość i różnorodność modeli bagnetów „zastępczych” jest tak duża, że można utworzyć samodzielną kolekcję poświęconą wyłącznie tej broni, choć pozyskać kompletny zbiór będzie trudno – bardzo trudno.