Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Meble francuskie w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu / French Furniture in the Collections of the Wawel Royal Castle

Stanisława Link-Lenczowska

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU - PAŃSTWOWE ZBIORY SZTUKI, 2016
Stron: 264
Dział:
ISBN: 9788361866640
Wydanie drukowane
 

108,00 97,20

Pozycja dostępna

 

Nowy katalog zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu poświęcony jest meblom francuskim. Przynosi szczegółowe omówienia i klasyfikację sprzętów pochodzących z różnych epok, wsparte ilustracjami obiektów, ich fragmentów i analogii.
Przykład Francji z jej bogatą, omówioną we wstępie, historią meblarstwa, wyróżniającego się w niektórych okresach na tle produkcji pozostałych krajów Europy pod względem odmienności i różnorodności typów mebli, nowatorskiej dekoracji i technik wykonania, daje możliwość prześledzenia zmian w podejściu do rzeczy „dawnych” i „nowych”, traktowaniu sprzętów codziennego, jak i okazjonalnego użytku, czy też sposobów ich wytwarzania.
Układ katalogu wyodrębnia poszczególne rodzaje mebli, które w ramach podziałów usystematyzowane są chronologicznie. Na końcu książki oprócz bibliografii i indeksów zestawiono sygnatury ebenistów umieszczone na części prezentowanych obiektów oraz nazwy drewna (w trzech językach) użytego do ich wykonania. Dzięki dołączonej anglojęzycznej wersji katalog ma szansę zyskać czytelników zagranicznych.