Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Powieść irlandzka w XXI wieku. Szkice

red. Ewa Kowal, red. Robert Kusek

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2016
Stron: 190
Dział:
ISBN: 9788323341123
 
 
 

 

Powieść irlandzka w XXI wieku to zaproszenie do zapoznania się z bogactwem i różnorodnością prozy irlandzkiej początku XXI wieku. Autorzy zgromadzonych w książce artykułów analizują jedenaście powieści autorstwa znanych i cenionych w Polsce powieściopisarzy (John Banville, John McGahern, Edna O’Brien, Colm Tóibín), a także twórców z rzadka tłumaczonych (Anne Enright, Emma Donoghue) oraz tych, którzy jak dotąd w ogóle nie zaistnieli na polskim rynku wydawniczym (Eimear McBride, Alan Monaghan). Geografia i autobiografia, globalność i lokalność, przemoc i żałoba, pamięć i historia to najważniejsze z tematów podejmowanych w przedstawionych tu powieściach. Autorzy artykułów ukazują rozmaite ujęcia tej problematyki, równocześnie dokonując analizy formalnej omawianych utworów i oferując przegląd refleksji krytycznoliterackich na ich temat.

Ewa Kowal jest adiunktem w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka Instytutu Filologii Angielskiej UJ. Tłumaczka. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na współczesnej powieści anglojęzycznej i filmie, zwłaszcza na temat reprezentacji kryzysu finansowego z przełomu 2007 i 2008 roku, krytyce feministycznej i gender studies. Jest autorką monografii The “Image-Event” in the Early Post-9/11 Novel: Literary Representations of Terror after September 11, 2001 (2012) oraz serii artykułów na temat literackich przedstawień wydarzeń 11 września 2001 roku i ich konsekwencji.

Robert Kusek jest adiunktem w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent Instytutu Filologii Angielskiej UJ oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współczesnej powieści anglojęzycznej, gatunków „życiopisania” (autobiografia, biografia, powieść biograficzna, pamiętnik), problematyki pamięci i utraty, Holocaustu i jego przedstawień w kulturze oraz postkolonializmu. Jest autorem monografii Authors on Authors in Selected Biographical-Novels-about-Writers (2012), współredaktorem dziewięciu monografii zbiorowych, a także autorem ponad trzydziestu artykułów naukowych. Od 2008 roku jest koordynatorem polskiej sieci Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.