pl | en

Wyszukiwanie:


[ zaawansowane ]
 


Udostępnij
 

Album towarzyszący wystawie "ONNA – piękno, siła, ekstaza", w wyjątkowy sposób ujmującej temat japońskiej kobiety, zawiera reprodukcje ponad stu barwnych drzeworytów oraz malarstwa japońskiego z unikatowej kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ich bohaterki to piękne damy, szlachetne poetki, wytworne kurtyzany i pełne młodzieńczego uroku dziewczęta z herbaciarni. Sportretowane zostały przez najznakomitszych artystów japońskich okresu Edo (1603–1868), wśród których są: Suzuki Harunobu, Torii Kiyonaga, Utagawa Toyokuni, Kitagawa Utamaro, Utagawa Kuniyoshi czy Katsushika Hokusai.

Ukazywane piękno to opowieść o kobiecie, jej wdzięku, emocjach, ekstazie i uniesieniach. Wyjątkowość publikacji polega na tym, że w jednym tomie opowiada i ilustruje wybitnymi dziełami tematy tak intrygujące, jak: ideał kobiecego piękna w tamtych czasach, aluzyjność w sztuce japońskiej, macierzyństwo, portrety aktorów onnagata odtwarzających role kobiece, teatr nō i jego maski, postaci kobiet wojowniczek, kobiece zjawy i demony, pisane przez życie historie miłosne, życie w dzielnicach uciech, a także wizerunki kobiet w ekstazie i świat za parawanem. Po raz pierwszy też publikujemy przetłumaczoną bezpośrednio z języka japońskiego poezję, której strofy pojawiają się na bogato zdobionych drukach okolicznościowych surimono.


(c) Księgarnia Akademicka