Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Rosenberg. Dzienniki 1934-1944

red. Alfred Rosenberg, red. Jurgen Matthaus, red. Frank Bajohr

WYDAWNICTWO LITERACKIE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODOWIEDZIALNOŚCIĄ, 2015
Stron: 672
Dział:
ISBN: 9788380321038
 
 
 

 

Zaginione tuż po wojnie, odnalezione w 2013 roku w USA dzienniki głównego ideologa III Rzeszy pierwszy raz po polsku!
Alfred Rosenberg był ministrem ds. okupowanych terytoriów wschodnich w rządzie III Rzeszy. Członek nazistowskiej partii, od samego początku wywierał na nią i na samego Adolfa Hitlera silny wpływ intelektualny. Jego nazwisko związane jest z powstaniem kluczowych elementów ideologii Hitlera: teorii rasowej, zagłady Żydów, Lebensraumu, czyli przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego w Europie, i kwestionowania postanowień traktatu wersalskiego. To on organizował też zakrojony na wielką skalę rabunek dzieł sztuki z muzeów w podbitych krajach.
Zawartość Dzienników daje wstrząsające świadectwo jego współodpowiedzialności za stworzenie i funkcjonowanie niemieckiego „przemysłu” zbrodni przeciw ludzkości. Z osobistej narracji Dzienników wyłania się fascynujący obraz funkcjonowania państwa nazistowskiego, aparatu partyjnego, myślenia oraz postępowania Hitlera i ludzi z jego otoczenia, a także kulisy rozgrywek między nimi. Memoranda, przemówienia i inne kluczowe dokumenty towarzyszące dziennikom, w większości napisane przez samego Rosenberga, nawet silniej niż prywatne zapiski, uwypuklają jego rolę w zbrodniach nazizmu.
Rosenberg został osądzony, skazany na śmierć i stracony w 1946 r. w Norymberdze. Lektura „Dzienników” jest fascynująca nie tylko dla wszystkich zainteresowanych historią nazistowskich Niemiec. Bez zapoznania się z tą wstrząsająca lekturą nie sposób do końca zrozumieć genezę i mechanizm funkcjonowania III Rzeszy.