Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Portrety i spotkania

Andrzej Lam

Aspra-JR, 2014
Stron: 381
Dział:
ISBN: 9788375491883
 
 
 

 

Andrzej Lam

Aspra-JR, 2014

Dział:

Stron: 381

ISBN: 9788375491883

„Portrety i spotkania” to zbiór studiów o poetach niemieckich od średniowiecza do połowy XX wieku, komentarze do ich biografii i warsztatu poetyckiego, wzbogacone przekładowym doświadczeniem autora, wieloletniego profesora Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora. Prezentują zjawiska literackie niedawno przyswojone polszczyźnie: "Parsifala" Wolframa von Eschenbach, najwybitniejszą w literaturze europejskiej opowieść o rycerzu poszukującym Grala, i tegoż autora epopeję "Willehalm", obrazującą starcie wojsk chrześcijańskich z Saracenami w czasach Ludwika Pobożnego; tajemnice na poły baśniowej fabuły "Pieśni o Nibelungach"; starożytne źródła "Okrętu błaznów" Sebastiana Branta; całość poezji Anioła Ślązaka, Eduarda Morikego i Rainera M. Rilkego; poetykę Georga Trakla i historię jego niedoszłego spotkania z Wittgensteinem w Krakowie, sytuację Gottfrieda Benna w III Rzeszy i po jej klęsce.
Odkryciem są ballady i pieśni zapomnianego (również w Niemczech) romantyka Jana Ernsta Benno, sięgające czasów średniowiecza, legendarnych Wenedów i wypraw Bolesława Krzywoustego.
Dział "Z diariusza" gromadzi zapiski, artykuły i omówienia książek i miscellanea z lat 1983-2014, wśród nich uwagi o literaturze polskiej, widzeniu jej przeszłości i teraźniejszości w latach wielkiego przełomu. Przewijają się tu nazwiska Bolesława Leśmiana, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Włodzimierza Majakowskiego, Karola Irzykowskiego, Konstantego Gałczyńskiego, Goethego i Horacego.
"Rozmowy" dotyczą książek Warszawskiej Premiery Literackiej w dwudziestopięcioleciu 1985-2009, sposobów przekładania Rilkego oraz zamierzonego widowiska pasyjnego na podstawie wydanej ostatnio po polsku "Krzeszowskiej Drogi Krzyżowej".
Książka jest przeznaczona dla wszystkich miłośników literatury, zarówno na poziomie akademickim, jak popularnym.