Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Trzy relacje z podróży po Śląsku w XVIII i XIX wieku

red. Jarosław Szymański

Wydawnictwo: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, 2006
Stron: 240
Pamietniki Śląskie,
Dział:
ISBN/ISSN: 9788392460718

 

Autor: red. Jarosław Szymański

Wydawnictwo: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, 2006

Pamietniki Śląskie,

Dział:

Stron: 240

ISBN/ISSN: 9788392460718

Staraniem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przy współpracy z Fundacją Zamek Chudów ukazał się drugi tom cyklu wydawniczego "Pamiętniki Śląskie". W publikacji tej przywołane zostały trzy relacje z podróży po Śląsku, jakie miały miejsce w XVIII i XIX wieku. To wyjątkowe wydawnictwo ukazuje ówczesny Śląsk - Śląsk na początku przemian zmierzających do uczynienia go jednym z najbardziej zindustrializowanych obszarów Europy. Stajemy się niejako świadkami szeregu transformacji, jakie zaszły w życiu mieszkańców tego regionu, kształtujących ich otoczenie, historię i osobiste losy.

Pierwszy tom cyku "Pamiętniki Śląskie" prezentował piętnastowieczną relację Piotra Rindfleischa z wyprawy do Ziemi Świętej. W tomie drugim pragniemy zaprosić Państwa do lektury opowiadającej o osiemnastowiecznym Śląsku widzianym oczyma zagranicznych podróżników. Wśród relacji znalazły się: Podróż przez Górny Śląsk Jacquesa Bernardyna de Saint-Pierre oraz anonimowe Opowiadania albo podróże jednego Kosmopolity i Podróże dla przyjemności przez Górny Śląsk, które na potrzeby niniejszej publikacji zostały opracowane na podstawie arcydzieł literatury pamiętnikarskiej (podróżniczej) zgromadzonych w Dziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Jak pisze we wstępie Jarosław Szymański: "Te barwne i niemal zupełnie zapomniane opisy są dziś źródłami historii, a zarazem dokumentami wrażeń i refleksji ich autorów. Publikowane w niniejszej książce odsłaniają wielobarwny obraz Śląska przełomu XVIII wieku i XIX wieku, przenosząc czytelnika w krainę epoki oświecenia, będącą miejscem starcia sił postępu i feudalnego "starego reżimu", naturalnej filozofii i starych dogmatów, krainę rozwoju przemysłu i nowych idei. Czytając je odczuć można śląski klimat "nowej epoki schyłku starego świata", a zarazem poznać codzienne zajęcia i troski żyjących tam wówczas ludzi".

Prócz bezpośrednich relacji zagranicznych podróżników w książce zamieszczono dwa teksty naukowe poświęcone oświeceniowym podróżom oraz obrazowi Górnego Śląska utrwalonemu w niemieckiej literaturze tamtego czasu; są to: Podróże po Europie w XVIII wieku Małgorzaty Kowalczyk oraz Obraz Górnego Śląska w niemieckojęzycznej literaturze i publicystyce XVIII i XIX wieku Jürgena Joachimsthalera. Teksty te w doskonały sposób korespondują z trzema przywołanymi relacjami będąc ich dopełnieniem oraz niejednokrotnie wyjaśnieniem ich poszczególnych fragmentów. Trzy relacje z podróży po Śląsku w XVIII i XIX wieku to publikacja bogata nie tylko merytorycznie, ale także uposażona w przepiękne ilustracje, prezentujące wizerunki poszczególnych śląskich miast z przełomu wieków.

Zapraszamy Państwa do lektury drugiego tomu "Pamiętników Śląskich" zatytułowanego Trzy relacje z podróży po Śląsku w XVIII i XIX wieku oraz jednocześnie do zapoznania się z tomem pierwszym pt. Pielgrzymka Piotra Rindfleischa z Wrocławia do Ziemi Świętej w 1496 roku. Ideę przewodnią serii "Pamiętników Śląskich"