Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Historia Rosji

Nicholas V. Riasanovsky , Mark D. Steinberg

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2009
Stron: 789
Historiai,
Dział:
ISBN/ISSN: 9788323326151

 

Autor: Nicholas V. Riasanovsky , Mark D. Steinberg

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2009

Historiai,

Dział:

Stron: 789

ISBN/ISSN: 9788323326151

 Ten tekst jest wartościowy nie tylko z powodu niewiarygodnej dokładności i szerokiego zakresu tematycznego, lecz także ze względu na jego niezwykłą elastyczność oraz rozsądne i stonowane podejście do rozlicznych zagadnień z historii Rosji, co powoduje, że znajduje on zastosowanie na rozmaitych zajęciach z tej dziedziny.

W. Artur Mckee, American University
 
Od dwudziestu pięciu lat na swoich zajęciach poświęconych dziejom Rosji wykorzystuję Historię Rosji Riasanovsky’ego. Choć eksperymentowałem też z innymi tekstami, zawsze do niej powracałem ze względu na jej wspaniałą narrację, zrównoważenie i obiektywizm. Jest świetna.
 
Carl H. Wilson, Sain’t John’s Prep Schooll
 
Obecne wydanie Historii Rosji obejmuje całe dzieje tego kraju, począwszy od czasów najdawniejszych, na okresie postkomunistycznym skończywszy. Zasługą współautora, Marka Steinberga, jest gruntowna aktualizacja materiału na podstawie najnowszych badań, w tym także niedawno udostępnionych dokumentów archiwalnych. Riasanovsky i Steinberg analizują wszystkie wymiary historii Rosji – polityczny, międzynarodowy, militarny, gospodarczy, społeczny i kulturalny – zachowując przy tym obiektywizm, jasność oraz zrównoważony osąd.
 
Podręcznik zawiera bogaty zasób nowych ilustracji oraz uaktualnioną bibliografię. Dwa nowe rozdziały poświęcone polityce, społeczeństwu i kulturze po 1991 roku ukazują skomplikowane doświadczenia Rosji po epoce komunizmu oraz analizują jej szanse na osiągnięcie większej stabilizacji i zamożności.
 
 
Nicholas V. Riasanovsky – emerytowany profesor historii Europy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, jeden z najwybitniejszych historyków Rosji. W 1987 roku został członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Napisał kilka książek, w tym The Image od Peter Great in Russian History and Thought (Oxford University Press, 1985) oraz The Emergence of Romanticism (Oxford University Press, 1992)
 
Mark D. Steinberg – profesor historii na Uniwersytecie Illinois w Urbanie i Champaign. Specjalizuje się w kulturalnej, intelektualnej oraz społecznej historii Rosji końca XIX i początku XX wieku. Do jego licznych publikacji książkowych należą m.in. Voices of Revolution, 1917 (2001) i Proletarian Imagination: Self, Modernity and the Sacred in Russia, 1910-1925 (2002).