Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Obrona przeciwrakietowa w stosunkach międzynarodowych

Marek Czajkowski

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2013
Stron: 380
Dział:
ISBN: 9788323335481
 
 
 

 

Marek Czajkowski

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, 2013

Dział:

Stron: 380

ISBN: 9788323335481

Balistyczne pociski rakietowe są szczególnym i niezwykle skutecznym środkiem walki, przede wszystkim dlatego, że ze względu na swoje parametry techniczne są zdolne do przenoszenia znacznych ładunków na duże odległości. W przypadku braku efektywnych systemów obrony oznacza to wielką łatwość dokonywania  pomocą ataków na siły zbrojne państwa oraz jego centra gospodarcze i populacyjne. Balistyczne pociski rakietowe, zwłaszcza gdy są stosowane jako broń masowego rażenia, mogą się więc stać istotnym instrumentem polityki państwa dysponującego tego typu arsenałem.

Dlatego właśnie od dawna pracuje się nad ich zwalczaniem, co jednak do dziś nastręcza ogromne trudności. Mimo to w wielu krajach podejmuje się wysiłki na rzecz opracowania odpowiedniej broni defensywnej lub jej zakupu. Osiągnięcie choćby ograniczonej zdolności do niszczenia rakiet balistycznych jest postrzegane jako niezwykle ważne z punktu wiedzenia polityki bezpieczeństwa państwa, a obrona przeciwrakietowa staje się głównym czynnikiem polityki w ogóle.

Niniejsza książka omawia problematykę obrony przeciwrakietowej we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Pełni ona w nich funkcję instrumentu polityki militarnej oraz, szerzej, polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej w ramach konkretnych założeń doktrynalnych i celów poszczególnych państw. Autor opisuje zarówno stan i perspektywy obrony przeciwrakietowej wybranych krajów, jak i korespondujących z nią zagrożeń. Celem podjętych badań jest także scharakteryzowanie ogólnych cech tego zjawiska, mających znaczenie dla stosunków międzynarodowych.


Monografia podejmuje jeden z najistotniejszych problemów współczesnych studiów strategicznych, jakim jest planowanie, budowa i rozmieszczenie systemów obrony na wypadek ataku rakietowego. Autor wprowadza Czytelnika w tajniki obrony przeciwrakietowej korzystając z zalet podejścia interdyscyplinarnego, umiejętnie eksponując zależności między polityką a techniką. Wyjaśnia rolę obrony przeciwrakietowej w polityce bezpieczeństwa państw na wielu praktycznych przykładach, skupiając uwagę na Stanach Zjednoczonych. Pokazuje, jak mocno interesy bezpieczeństwa mocarstw oraz ich siła odstraszania powiązane są z systemami obronnymi sięgającymi po stale rozwijane technologie wojskowe.
 

Dr hab. Artur Gruszczak