Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Niemcy weimarskie. Nadzieje i tragedia

Eric D. Weitz

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011
Stron: 368
Historiai,
Dział:
ISBN/ISSN: 9788323331599

 

Autor: Eric D. Weitz

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011

Historiai,

Dział:

Stron: 368

ISBN/ISSN: 9788323331599

 Okres Republiki Weimarskiej należy niewątpliwie do najciekawszych w dziejach Niemiec. Jego znajomość stanowi warunek sine qua non zrozumienia późniejszych dziejów nie tylko Niemiec, ale także innych krajów europejskich, a nawet pozaeuropejskich

prof. UW dr hab. Tomasz G. Pszczółkowski    
 
 
Weitz stara się wypełnić ignorowany lub traktowany po macoszemu przez tradycyjne dziejopisarstwo – „obszar naukowej eksploracji" Republiki Weimarskiej. Tym samym prawie polowa pracy została poświęcona prezentacji zjawisk kulturowo-społecznych, które narodziły się albo rozwinęły w nowych republikańskich Niemczech. Pisze więc nie tylko o nowych eksperymentach w architekturze (Bauhaus) lecz także o reformie budownictwa mieszkaniowego.
Kreśli zmianę roli fotografii, która dzięki nowemu zjawisku, jakim stały się wydawane w masowych nakładach pisma ilustrowane awansowała do codziennego wręcz elementu kultury popularnej. Podobny proces następował również w innych mediach operujących słowem i obrazem — w radiu i filmie. E. Weitz przedstawia również krajobraz weimarskiej ,,kultury wyższej" i swe kulturowe rozważania wieńczy analiz nowego stosunku do ciała i seksualności.
Dr hab. Krzysztof Rzepa     
 
 
Eric D. Weitz, wykładowca historii na Uniwersytecie Minnesoty, posiadacz zaszczytnego tytułu Distinguished McKnight University Professor. Jest autorem książek A Century of Genocide i Creating German Communism, 1890–1990 (Princeton University Press).