Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Afrykanie. Dzieje kontynentu

John Ilife

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011
Stron: 428
Historiai,
Dział:
ISBN/ISSN: 9788323331759

 

Autor: John Ilife

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011

Historiai,

Dział:

Stron: 428

ISBN/ISSN: 9788323331759

 Ze wszech miar imponujące osiągnięcie. Spycha w cień wszystkie wcześniejsze jednotomowe historie Afryki i w kunsztowny sposób uwzględnia najnowsze piśmiennictwo z niemal wszystkich obszarów wiedzy, od archeologii po wydarzenia bieżące. Obala wiele założeń i interpretacji znanych z dotychczasowych przeglądowych opracowań dziejów Afryki i zastępując je rzetelnie udokumentowaną narracją i analizą. […] Oto książka, która uwzględnia sprawczą rolę człowieka, kulturę i wierzenia. Jest znakomicie napisana, a sugestywne cytaty przydają jej barwy. Po prostu nie ma sobie równych. 

Terence Ranger, Uniwersytet Oksfordzki    
 
Niezaprzeczalnym walorem pracy jest jej moralny wymiar i niecodzienne podejście, które podpowiadało, aby skupić się po prostu na człowieku, na mieszkańcach Afryki w ogóle, a nie na jej wybitnych wodzach czy królach. Książka uczy, że to na tym kontynencie pojawił się pierwszy człowiek, który – zmagając się z trudnym klimatem, warunkami geograficznymi i chorobami – przez 100 000 lat kolonizował ten kontynent i utrzymywał gatunek ludzki, by wreszcie ok. 40 000 lat temu przedostać się do Azji, a stamtąd do Europy.
Z recenzji prof. dr hab. Adama Kosidło    
 
Motywem przewodnim książki jest czynnik demograficzny. Stanowi ona pierwszą takiej skali próbę prześledzenia i zrozumienia historii Afryki poprzez pryzmat zmian demograficznych, czynnika ludzkiego. 
Z recenzji prof. dr hab. Ryszard Vorbrich     
 
 
John Iliffe był profesorem historii Afryki na Uniwersytecie Cambridge i nauczycielem akademickim Saint John’s College tamże. Jest autorem kilku książek na temat Afryki.