Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Pogranicza. Historia amerykańskiego Zachodu

Robert V. Hine , John Mack Faragher

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011
Stron: 372
Historiai,
Dział:
ISBN/ISSN: 9788323331667

 

Autor: Robert V. Hine , John Mack Faragher

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2011

Historiai,

Dział:

Stron: 372

ISBN/ISSN: 9788323331667

 W żywy i malowniczy sposób Hine i Faragher opowiadają o barwnych dziejach amerykańskiego Zachodu, od pierwszych kontaktów pomiędzy rdzennymi Amerykanami i Europejczykami, aż po początki XXI wieku. Książka przybliża szereg ludów i kultur amerykańskiego Zachodu, oraz śledzi wpływ, jaki na mężczyzn i kobiety z rozmaitych grup etnicznych miały ich spotkania i wzajemne relacje, a często także konflikty. Przywołując autentyczne postaci z dziejów pogranicza, poruszają zagadnienia sięgające od wczesnych wypraw badawczych po współczesną problematykę ochrony środowiska. Ta bogato ilustrowana książka będzie prawdziwym skarbem dla każdego czytelnika zainteresowanego jedyną w swoim rodzaju epopeją amerykańskiego Zachodu. 

 
 
Pogranicza to nie tylko i nie przede wszystkim obraz utarczek z Indianami czy Meksykanami, lecz w pierwszym rzędzie panorama procesów transformacji całego kontynentu w domenę cywilizacji technicznej i stopniowej urbanizacji. (…) Autorzy pokazują też ewolucję lokalnych społeczności, z początku opartych na prawie rewolweru, przemiany gospodarcze, rozwój demograficzny oraz napływ dużych grup narodowościowych i etnicznych z Europy, niekiedy po dziś dzień przesadzający i obliczu rozległych terytoriów. 
Z recenzji prof. dr hab. Marka Wilczyńskiego    
 
Taka syntetyczna praca o historii amerykańskiego Zachodu – opisana barwnie i z innej perspektywy – jest potrzebna, a jej warsztat naukowy i walory poznawcze, a zwłaszcza dydaktyczne są jej niewątpliwym atutem.
Z recenzji prof. dr hab. Haliny Parafianowicz    
 
 
Robert V. Hine jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego, John Mack Faragher – wykładowcą historii Ameryki na Uniwersytecie Yale.