Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wojna nazistowsko-sowiecka 1941-1945

Evan Mawdsley

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2009
Stron: 596
Historiai,
Dział:
ISBN/ISSN: 9788323326977

 

Autor: Evan Mawdsley

Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński Wydawnictwo, 2009

Historiai,

Dział:

Stron: 596

ISBN/ISSN: 9788323326977

 Starcie Związku Sowieckiego z nazistowskimi Niemcami miało decydujące znaczenie dla ostatecznego zwycięstwa Sprzymierzonych nad Hitlerem. Długotrwałe, niezwykle krwawe i prowadzone na gigantyczną skalę zmagania na lądzie, toczące się nieprzerwanie od roku 1941 do roku 1945, miały zdecydowanie odmienny charakter, niż walki na innych frontach drugiej wojny światowej. 

 
Rosjanie walczyli stosowali odrębną, niezależną strategię, ponosząc zarazem straty znacznie większe niż pozostali uczestnicy wojny.Tymczasem Niemcy zaplanowali i prowadzili kampanię w Rosji jako jedyną w swoim rodzaju „wojnę na unicestwienie”. 
 
Spoglądając na zagadnienie z perspektywy epoki postkomunistycznej, czasów, w których zimna wojna należy już do przeszłości, Evan Mawdsley w pełni wykorzystuje bogactwo nowych opracowań i materiałów źródłowych, tworząc opowieść, która jest zarazem przenikliwa i wielowątkowa, dając Czytelnikowi jasny i przejrzysty obraz gigantycznego konfliktu zbrojnego. 
 
Ta miarodajna, nowatorska i przystępna książka wnosi ogromny wkład w historiografię zmagań sowiecko-niemieckich. To znakomita lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć dlaczego Stalin zwyciężył, a Hitler poniósł klęskę.
Geoffrey Roberts, The Times Higher   
 
 
Evan Mawdsley urodził się w Wielkiej Brytanii w roku 1945, zaledwie sześć tygodni po tym, jak Armia Czerwona zdobyła Reichstag. Obecnie jest profesorem historii powszechnej na uniwersytecie w Glasgow w Szkocji oraz autorem wielu książek i artykułów o politycznej i militarnej historii Rosji, między innymiThe Russian Revolution and the Baltic Fleet, The Russian Civil War, The Stalin Years.