Księgarnia
Kliknij, aby przejść do Księgarni
Propozycje wydawnictwa
Przestrzen_i_spoleczenstwo_Chrzanowa_średniowiecznego_i_nowozytnego

Przestrzeń i społeczeństwo Chrzanowa średniowiecznego i nowożytnego

Dorota Żurek imponuje znajomością i stopniem wyzyskania źródeł historycznych pozwalających przedstawić wszechstronnie topografię i zasiedlenie miasta oraz strukturę zawodową i społeczną jego mieszkańców. Praca wpisuje się znakomicie do polskiej historiografii miejskiej. Jest to bodajże pierwsza udana próba poddania opisowi socjotopograficznemu miasta małego. I to opisowi na przestrzeni ponad dwóch stuleci. Wszystkie polskie socjotopograficzne opracowania dotyczą miast średnich, a w każdym razie większych od Chrzanowa (Grodno, Krosno, Sieradz, Świdnica, Warta), i dużych (Elbląg, Poznań, Toruń, Wrocław). I pod tym względem jest to również praca pionierska.

 

Z recenzji prof. dr. hab. Franciszka Leśniaka

 

 

Bardzo dobrym zabiegiem było skonfrontowanie autorskiej rekonstrukcji układów własnościowych działek w przestrzeni miasta ze spisem szkód z czasu „potopu szwedzkiego”, datowanym na rok 1665, bo pozwoliło to Autorce potwierdzić prawidłowość własnej rekonstrukcji dla wcześniejszych lat. Konfrontacja wypadła pozytywnie, co stanowi kolejny dowód na rzetelność tej, podstawowej przecież części pracy; w tym kontekście nie umniejsza wartości rozprawy fakt, iż fragmentaryczność dostępnych źródeł nie pozwoliła Autorce na pełne rekonstrukcje ciągów parcel zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Można uznać, iż cały projekt jest sukcesem: otrzymaliśmy dojrzałą, poprawną metodologicznie pracę, w której, za pomocą metody socjotopograficznej, rozpoznano dokładnie małe typowe miasto Polski aż do katastrofy jej urbanizacji w połowie XVII wieku.

 

Z recenzji dr hab. Urszuli Sowy (Sowiny), prof. IAE PAN

 

 

 

 

 

 

Cena: 33,75 zł

Wydanie papierowe

Zostań z Nami! Dołącz do naszego newslettera!

My husband loves books. I think that book is the perfect gift for all holidays. I would definitely recommend BookLovers to my family and friends.

Laura Priston

I love read romance books. Is so amazing to have your love story in a book that you can always look back on and never forget how much you love each other.

Joel Morris

Chciałem tylko napisać, że przyjemna ta Wasza strona. Z łatwością znalazłem co chciałem i książki przyszły na czas. Trzymajcie tak dalej!

Dean White
Telefon: +48 12 421 13 87
E-mail: lp.akcimedaka@akcimedaka
Adres: ul. św. Anny 6,
31-008 Kraków
Modernizacja strony dofinansowana przez:
Logo Ministerstwa