pl | en

Wyszukiwanie:


[ zaawansowane ]
 

Udostępnij
 
Seria Interpretacje Dramatu (dotychczas Dramat Współczesny. Interpretacje) jest wydawana przez Księgarnię Akademicką we współpracy z Katedrą Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W serii prezentowane są wieloaspektowe analizy dramatu współczesnego, polskiego i obcego oraz monografie o charakterze przekrojowym i komparatystycznym, a obok nich prace przedstawiające dorobek narodowych dramaturgii czy dokonania wybranych dramatopisarzy.

W prezentowanym tomie znajdziemy zbiór esejów pisanych przez Jana Błońskiego do programów teatralnych w latach 1967-1981. Zgromadzone tu teksty nie tylko przypominają najważniejsze spektakle, jakie wystawiono w tym okresie na deskach Starego Teatru w Krakowie, ale także stanowią modelową prezentację oryginalnego sposobu, w jaki Błoński starał się przybliżyć teatralnym widzom zarówno te starsze, jak i te nowsze, polskie i obce teksty dla teatru, zarazem ucząc metod czytamia współczesnego teatru.

Jan Błoński (ur. 1931) - historyk literatury, krytyk eseista, tłumacz. Jako jeden z pierwszych wnikliwie opisał istotę przełomu 1956 r. (Zmiana warty), a następnie zasłynął jako interpretator dzieł klasyków XX wieku: Marcela Prousta, Samuela Becketta, Witolda Gombrowicza. Zajmował się współczesnym dramatem i teatrem, także jako kierownik literacki Starego teatru w Krakowie (1967-1981).

Książki wydane w ramach serii:

 

Wydania drukowane


 

Wydania elektroniczne
(c) Księgarnia Akademicka