Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Lend Lease

Wydawnictwo Militaria, 0
ISBN: 9788372199300
 
 
 

 

Wydawnictwo Militaria, 0

ISBN: 9788372199300

 `W okresie II wojny światowej Związek Sowiecki otrzymał ogromną pomoc materialną od USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów alianckich np. Kanady czy Nowej Zelandii.

Pomoc nie ograniczała się tylko do dostaw uzbrojenia, począwszy od broni strzeleckiej, a skończywszy na pancerniku `Archangielsk`, ale zawierała także dostawy żywności, maszyn, środków medycznych, pojazdów, lokomotyw, a nawet gwoździ!

Dostawy uzbrojenia regulowała ustawa Land Lease ogłoszona przez prezydenta USA Franklina D. Roosevelta a marcu 1941 roku. Niniejsze opracowanie omawia dostawy sprzętu pancernego i samochodów z Wielkiej Brytanii i Kanady oraz USA. Do chwili obecnej problematyka użycia sprzętu wojskowego produkcji zachodniej na froncie wschodnim nie doczekała się stosownego omówienia. Na przeszkodzie stały zamknięte archiwa sowieckie, a potem rosyjskie. Opracowanie przybliża Czytelnikowi temat dostaw sprzętu z Wielkiej Brytanii i USA do ZSRR. Książka jest bogato ilustrowana unikalnymi fotografiami i planszami barwnymi przedstawiającymi malowanie ochronne (kamuflaż) omawianych pojazdów bojowych`