Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Amerykańskie ciężkie okręty artyleryjskie na tle konstrukcji innych państw. Konstrukcja i historia projektowania. T. 4. Pierwsze pancerniki General Board

Maciej Chodnicki

Wydawnictwo: ACAD Mirosław Przywózki, 2019
Stron: 274
Dział:
ISBN/ISSN: 9788366163218

 

Autor: Maciej Chodnicki

Wydawnictwo: ACAD Mirosław Przywózki, 2019

Dział:

Stron: 274

ISBN/ISSN: 9788366163218

Jest to czwarty tom dotyczący historii projektowania oraz konstrukcji amerykańskich ciężkich okrętów artyleryjskich na tle okrętów podobnej klasy w innych państwach. Omówione są wielkie krążowniki, oraz pancerniki budowane w USA. Każdy z typów został opisany wraz z projektowanymi w tym samym czasie konstrukcjami innych państw. Jako kryterium wyboru wybrano daty rozpoczęcia budowy okrętów. Występowały wówczas duże różnice w czasie budowy w poszczególnych krajach.

Tom 4 opisuje udział US Navy w Wielkiej Wojnie, pancerniki typu Nevada (BB 36)
pancerniki typu Pennsylvania (BB 38), pancernik torpedowy, krążowniki liniowe "drugie podejście" oraz martikowiec.


Opis zawiera założenia projektowe, oraz konstrukcję okrętów.

Każdy opisany typ jest zilustrowany. Rysunki zawierają przekroje wzdłużne i poprzeczne, rozkład pomieszczeń, płyt pancernych. Na koniec opisu każdego typu amerykańskiego zamieszczony jest rysunek zbiorczy, na którym zamieszczono obok siebie rysunki wszystkich opisanych zagranicznych odpowiedników danego typu.

Rysunki zostały wykonane w tej samej skali. Przekroje wzdłużne 1:1000, poprzeczne 1:500. Od tej zasady poczyniono nieliczne wyjątki, za każdym razem zaznaczone w tekście. Pozwala to na porównanie wielkości poszczególnych okrętów.

Dodatkowo załączono dokładne opisy uzbrojenia. Działa zostały rozdzielone na artylerię ciężką, średnią i służącą do samoobrony przed torpedowcami. Posortowano je według kolejności pojawiania się w służbie, bez względu na kaliber czy narodowość.